Czy pończochy uciskowe muszą być brzydkie? Przewlekła niewydolność żylna

Na wstępie zaznaczę, że tekst nie jest sponsorowany, pończochy zakupiłam we własnym zakresie, aby pokazać Wam jak wyglądają i przekonać do profilaktyki, która działa tylko wtedy, gdy jest faktycznie stosowana. Przez całe studia farmaceutyczne wyroby uciskowe kojarzyły mi się z czymś brzydkim ze sklepu ortopedycznego i chciałabym ten obraz Wam odczarować.

Do czego służą wyroby uciskowe takie jak podkolanówki i pończochy uciskowe?

Służą do ucisku kończych dolnych, głównie w ramach leczenia chorób układu żylnego lub limfatycznego. Pończocha wywiera progresywny, czyli zmniejszający się od dołu do góry nacisk na kończyny. U młodych kobiet najczęściej jest to profilaktyka lub leczenie początkowych stadiów niewydolności żylnej. 

Pończochy są stosowane by:

 • poprawić jakość życia w przypadku przewlekłych chorób żył, zmniejszyć odczuwanie objawów,
 • zapobiegać obrzękom żylnym,
 • w fazie początkowej choroby żylnej,
 • w niewydolności żylnej związanej z otyłością, pracą siedzącą lub stojącą,
 • przy żylakach,
 • w obrzękach w trakcie ciąży

i wiele wiele innych.

Pończochy i inne wyroby różnią się między sobą kilkoma parametrami (nawet sposobem wykonania materiału – okrągłodziane i płaskodziane), ale przede wszystkim wymiarami i stopniem ucisku.

Choć można kupić gotowe wyroby, to według mnie lepiej (i w brew pozorom oszczędniej na dłuższą metę) jest wykonanie pończoch na wymiar, a już najlepiej gdy osoba zajmująca się leczeniem chorób żył pomoże dobrać produkt pod indywidualne potrzeby, skłonność do obrzęków, właściwości tkanki, uciążliwość objawów. Bardzo ważne jest, by specjalista dobrał odpowiedni dla Was stopień ucisku, bo wyroby podzielone są w tym zakresie na klasy od I do IV. Najczęściej stosowane są te klasy I i II. Taka osoba podpowie Wam również czy lepiej, byście wybrały pończochy czy może wystarczą podkolanówki.

Jak wyglądają pończochy uciskowe na nodze?

Hmm… jak zwykła pończocha. Ja wybrałam takie, które mogłam zamówić od razu po wizycie w gabinecie, bo nie chciałam wydłużać całego procesu i szukać odpowiedniej firmy w internecie. Moje pończochy są z firmy mediven (nie jest to promocja) i myślę, że są świetnej jakości. Poniżej zostawiam dla Was kilka zdjęć. Jeśli chodzi grubość to myślę, że trzeba się bardzo postarać, by materiał się rozerwał, wykonane są solidnie. 

Po rozpakowaniu wyglądają na dość krótkie, ale spokojnie – rozciągają się.
Materiał wygląda z bliska.
Tak wygląda część utrzymująca pończochę na udzie.
Pończocha na nodze

Oczywiście jak to pończochy uciskowe – dość trudno się je zakłada i ściąga (trudniej, niż zwykłe rajstopy lub pończochy), ale też dobrze trzymają się na nodze.

Jak często i jak długo nosić pończochy?

Generalnie – tak często, jak zaleca lekarz, wiele zależy od Twojego stanu. Optymalnie jest nosić jak najczęściej i jak najdłużej. Jeśli masz pracę stojącą to jeśli nie ma innych zaleceń – można pończochy ubierać na cały dzień pracy lub np. na całą podróż samolotem na długim dystansie. 

Oczywiście im częściej je nosimy tym lepiej, ale jednocześnie stopień “eksploatacji” wpływa na to jak szybko się one zużywają – w związku z tym z czasem ucisk i elastyczność materiału się pogarsza. Zalecany czas użytkowania akurat moich pończoch to maksymalnie 6 miesięcy. Po takim czasie może również zmienić się Wasza sytuacja zdrowotna lub obwody na kończynie (przytycie, chudnięcie).

Jak dbać o pończochy, by służyły jak najdłużej?

 1. Jeśli nakładasz na nogi kremy, tłuste balsamy, masła – to zostaw to na wieczorny relaks. Nie zaleca się nakładać kosmetyków pod pończochę, ponieważ może to powodować podrażnienia skóry oraz uszkadzać sam materiał pończochy.
 2. Uważaj na uszkodzenie materiału biżuterią i długimi lub ostrymi paznokciami. 
 3. Jeśli pończocha się uszkodziła – nie zszywaj jej samodzielnie – zgłoś to producentowi.
 4. Nie odcinaj metki – dzięki temu wiesz na przyszłość jakie pończochy stosowałaś. 
 5. Staraj się ubierać i ściągać pończochę w prawidłowy sposób. Nie zakładaj pończochy na mokrą skórę. Jeśli sprawia Ci trudność zakładanie – spróbuj z rękawicą na dłoni. 
 6. Jeśli chodzi o zdejmowanie pończoch to najlepszym sposobem jest zwijanie jej od góry do dołu.
 7. Jeśli chodzi o pranie wyrobów to oczywiście należy robić to po każdym noszeniu. Można używać proszku do tkanin delikatnych do prania ręcznego lub w pralce (ustawienie na delikatne tkaniny, 40 st.; bez wybielacza, bez płynu do płukania). 
 8. Do prania warto używać worków ochronnych (takich np. do bielizny), ponieważ chronią one materiał przed przypadkowym uszkodzeniem np. zamkiem do spodni, które też wrzucimy do pralki. 
 9. Nie zaleca się suszenia pończoch na słońcu lub kaloryferze. Najlepiej wysuszyć w temp. pokojowej lub suszarce bębnowej na ustawieniu do tkanin delikatnych.

Mam nadzieję, że udało mi się trochę odczarować ten element profilaktyki i leczenia chorób żył. Moje pończochy są po prostu elementem ubioru – szczególnie wiosną lub jesienią i w ten sposób najłatwiej mi się z nimi “zaprzyjaźnić”. Przy najbliższej podróży samolotem ubieram je też na pokład, więc na Instagramie podzielę się wrażeniami. Znajdziesz mnie jako @farma.goha 

Buźka 😉

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *