Suplementy diety na obniżenie cholesterolu

Suplementy diety na cholesterol – czy mogą pomóc w skutecznym obniżeniu „złego” cholesterolu? Czy warto stosować monakolinę k, czosnek czy karczocha? W tekście znajdziesz tabelę z porównaniem!

20 milionów – szacuje się, że właśnie tyle osób w Polsce żyje z hipercholesterolemią (zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi). Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy lub bagatelizuje problem. Szkoda, bo to jeden z tych czynników ryzyka chorób układu krążenia (np. miażdżycy), na który w znacznej mierze mamy wpływ. Wystarczy ułożyć plan działania i wpro- wadzić proste zmiany do naszej codzienności.

Czynniki ryzyka miażdżycy

Oto czynniki ryzyka miażdżycy i jej głównych powikłań, takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, choroba tętnic obwodowych:

  • dyslipidemia, w tym hipercholesterolemia
  • palenie tytoniu
  • cukrzyca typu 2
  • nadciśnienie tętnicze
  • nadwaga i otyłość
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe
  • niewystarczająca aktywność fizyczna. Na większość z podanych wyżej przyczyn możemy wpłynąć sami!

Rola suplementów diety na cholesterol

Jest kilka ważnych spraw, o których chciałabym Cię poinformować:

  • suplementy diety nie zastępują zdrowej, zróżnicowanej diety,
  • suplementy diety nie zastępują leków na receptę.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego (PTL) opisują bardzo konkretnie rolę i miejsce suplementacji w hipercholesterolemii (zbyt wysokim poziomie cholesterolu).

Kiedy jest szansa, aby działać samą modyfikacją stylu życia? Poniżej znajdziesz tabelę z zaleceń. Warto zrozumieć, że trwała zmiana stylu życia zawsze się opłaci, ponieważ jeśli nie wpłynie na to, że będziecie stosować mniej leków, to i tak pomoże np. odsunąć w czasie powikłania choroby. Zawsze powtarzam, że Wasze nawyki to inwestycja w sprawniejszą starość.

Warto zaznaczyć, że ta tabela jest bardzo ogólna. Umieściłam ją jednak poglądowo, aby już nieco przybliżyć Wam ten temat. Obecnie dysponujemy nowszymi skalami SCORE. Jeśli na nie zerkniecie to zobaczycie, że dotyczą one niestety osób od 40 roku życia. Jeśli macie mniej, niż 40 lat to i tak uważam, że warto spojrzeć, ponieważ i tak pomogą Wam zorientować się w Waszej sytuacji.

Które substancje mogą mieć potencjał wspierający utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu?

Jest tego trochę, ja wybrałam te moim zdaniem najpopularniejsze. Tabela składa się z części danych zaprezentowanych również w Zaleceniach PTL.

Pamiętajcie, że oczekiwana redukcja LDL-C to tylko dane naukowe, a nie konkretne wartości, których można spodziewać się po jakimś konkretnym preparacie. Jak to w przypadku suplementów diety bywa – suplement suplementowi nierówny i wiele zależy od jakości, którą zapewnia producent oraz innych zmiennych jak chociażby to, jaki jest Wasz stan zdrowia na starcie, czy stosujecie inne leki na inne schorzenia lub na ile intensywnie wprowadziliście
zmiany w aktywności i żywieniu.

Przepisy na obniżenie cholesterolu

Jeśli w Twoim przypadku okaże się, że same zmiany w diecie oraz suplementacja nie dają oczekiwanych efektów i konieczne jest wprowadzenie leku na receptę – nadal Twój styl życia i dalszy focus na żywieniu są podstawowym działaniem.

Dlatego razem z dietetyczką Justyną Wąsik przygotowałam przepisy (już niedługo pojawią się w sprzedaży!), które pomagają zadbać o nasz poziom cholesterolu i zdrowe serce.

Treść tej publikacji ma charakter informacyjny oraz edukacyjny i w żadnym wypadku nie może być wykorzystywana do stawiania diagnozy czy leczenia zaburzeń i chorób. Przekazuję Ci jak najbardziej aktualne informacje oraz swoją wiedzę, ale nie możesz traktować tej publikacji jak indywidualnej porady farmaceutycznej.

Przygotowałam dla Ciebie zestawienie suplementów diety, które dedykowane są osobom z zaburzeniami gospodarki lipidowej, zbyt wysokim cholesterolem, nieprawidłowymi wynikami lipidogramu.

W opracowaniu nie jestem w stanie uwzględnić wszystkich dostępnych preparatów. Dane, które znajdziesz w tabelach pochodzą ze stron aptek internetowych i informacji deklarowanych przez producenta. Stworzyłam tą analizę jako pomoc poglądową, która pomoże Ci porównać dostępne opcje. Aktualne informacje dotyczące składu i cen znajdziesz w aptekach.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *