O mnie

Kocham kawę, plażę i jestem team pieski!

W 2021 roku zostałam magistrem farmacji, ukończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Od 2018 roku edukuję w sieci na temat zdrowia. Jako studentka zaczynałam swoją przygodę na gdziepolek.pl, gdzie do marca 2023 roku planowałam i współtworzyłam edukacyjne treści skierowane do pacjentów. 

W 2022 roku w ramach doktoratu eksternistycznego prowadzę badanie związane z rolą metforminy i zasadnością oraz bezpieczeństwem jej stosowania u pacjentów z cukrzycą typu 1.

Wspólnie z moim partnerem nagrywam podcast W Związku Z Cukrzycą
https://www.youtube.com/channel/UCTUaSpVXdl5ViOZtwwGIFYg

Moja misja

Każdy z Nas w ciągu życia ma jedno ciało. To ono pozwala Wam się uczyć, tańczyć, jeść kolację z bliskimi i… czytać moje wypociny. 🙂 Jednak dla wielu z nas, organizm jest jak ciemne w środku pudło. Znamy i używamy jego funkcji, ale nie mamy pojęcia, jak to wszystko działa. Zabieram Cię na długą, ale mega fascynującą wycieczkę po skomplikowanych i ciekawych szlakach! Liczę, że gdy zrozumiesz kilka zależności, będziesz zdrowiej i dłużej żyć.

Dlaczego każdy powinien wiedzieć coś o glukozie, a nie tylko osoby z cukrzycą?

Zmęczenie, senność, insulinooporność, cukrzyca typu 2, nadciśnienie i wiele innych chorób czy dolegliwości ma związek z… glukozą.

541 milionów dorosłych na świecie ma zaburzenia związane z tolerancją glukozy, a tym samym wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. 

W Polsce ponad 1 milion osób nie wie, że ma cukrzycę typu 2, a ponad 2 miliony osób ma zaburzenia związane z tolerancją glukozy. Chciałabym pomóc każdej takiej osobie zrozumieć swój organizm i zapobiec chorobie, zanim będzie już na to za późno. Bo niestety obecnie działamy za późno!

Rozwiązania poszukujemy w aptece i modnych dietach czy suplementach. Nie wiemy po co to robimy i jaki może być tego skutek. Choć leki czasami są niezbędne, to nie rozwiążą trwale problemów, które wynikają z naszego stylu życia.

Pokazuję jak proste zmiany w naszym stylu życia mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia i prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Wyjaśniam również jak na Twoje ciało działają leki i suplementy. Kieruję się w tym zasadami EBM (ang. Evidence Based Medicine), czyli medycyny opartej na faktach i nauce.

Dołącz do naszego projektu i poznaj wskazówki o cukrzycy

Planuję i współtworzę edukacyjne treści skierowane do pacjentów

Jak glukoza i insulina stanęły na mojej drodze?

Gdybym nie poznała Maćka, pewnie zajmowałabym się teraz czymś innym. Mój partner od 10 lat choruje na cukrzycę typu 1 i również edukuje w sieci jako Nie Słodzę. Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, która wymaga do końca życia podawania insuliny i kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Choć od zawsze kochałam biologię, a studia farmaceutyczne dały mi solidną podstawę wiedzy o ludzkim ciele, lekach i chorobach, to dopiero codzienność z cukrzycą sprawiła, że tak NAPRAWDĘ zrozumiałam, z czym to się je. 😉

Od kilku lat obserwuję jak działa insulina. Jak nasz organizm wchłania pizzę, a jak makaron z truskawkami. Co dzieje się, gdy wypijemy sok lub świętujemy przy rodzinnym stole. Sprawdziłam nawet jak to wszystko wygląda u mnie:

Tutaj porównanie z wynikami Maćka:

I pomyślałam – gdyby każda osoba, której grozi cukrzyca typu 2, zrozumiała to wszystko i na tej podstawie podejmowała zdrowsze wybory, to mogłaby dłużej cieszyć się zdrowiem! Wierzę, że edukacja to element leczenia lub nie-chorowania, który jest równie ważny co dieta, aktywność fizyczna czy leki. I to jest właśnie moja misja!

Źródło: https://diabetesatlas.org/
https://diabetesatlas.org/data/en/country/158/pl.html