Metformina i alkohol

Sylwester, majówka, urodziny, wesela – wtedy bardzo często wracacie z pytaniami o to, czy możecie pić alkohol, gdy stosujecie metforminę. Dziś postaram się odpowiedzieć bardzo praktycznie.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że ogólnie spożywanie alkoholu nie jest zdrowe, więc jeśli macie już jakieś problemy zdrowotne – szczególnie powinniście się zastosować do tej rady. Z drugiej strony wiem, że teoria teorią, a życie życiem. Ten alkohol się po prostu pojawia.

W ulotkach i Charakterystykach Produktów Leczniczych przeczytacie, że alkohol jest przeciwwskazany. Przyjmowanie metforminy z alkoholem może zwiększać ryzyko rzadkiego, ale poważnego i potencjalnie zagrażającego życiu stanu zwanego kwasicą mleczanową.

Zerknęłam na stronę NHS (National Health Service, czyli taki NFZ? w Wielkiej Brytanii) i według tych danych bezpieczne jest wypicie 2 jednostek alkoholu, czyli np. 1 kieliszka wina (175ml).

https://www.nhs.uk/medicines/metformin/common-questions-about-metformin/

⚠️ Kwasica mleczanowa występuje u chorych na cukrzycę rzadziej niż inne stany śpiączkowe, częściej w cukrzycy typu 2.
Należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli odczuwasz: osłabienie, ból mięśni, narastająca senność, ból lub dyskomfort brzucha, wolne lub nieregularne bicie serca, trudności w oddychaniu, dreszcze.

👉🏻Z tego powodu przeciwwskazaniem do stosowania metforminy jest m.in. niewydolność wątroby, ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm. I myślę, że to właśnie alkoholizm tutaj jest najbardziej znaczącą sytuacją, a nie wzniesienie toastu lampką prosseco, ale to już jedynie moja interpretacja.

W przypadku ostrego zatrucia alkoholem istnieje zwiększone ryzyko kwasicy mleczanowej, szczególnie w przypadku głodzenia lub niedożywienia.

Jeśli chodzi o cukrzycę i alkohol to pamiętajcie jeszcze, że może wystąpić również hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi), jak i hiperglikemia (wysoki poziom cukru we krwi), w zależności od tego, ile i jak często pijesz.

Kontroluj cukier! Nie pij na pusty żołądek lub po intensywnym wysiłku.

Ryzyko hipoglikemii może być większe szczególnie przy stosowaniu insuliny lub pochodnych sulfonylomocznika czyli np. Diaprel MR, Gliclada, Amaryl, Glibetic, Glibenese GITS)

👉🏻Glukagon* – zastrzyk, który ratuje zdrowie/życie przy ciężkiej hipoglikemii (z utratą przytomności) u osoby z cukrzycą typu 1 po alkoholu może zadziałać słabiej. ALE . Stan upojenia alkoholowego nie jest przeciwwskazaniem do jego podania. W takiej sytuacji tak czy siak dzwonimy na pogotowie ratunkowe 112 / 999 ☎️

Podsumowując – nie polecam pić alkoholu w takiej sytuacji ze względu na ryzyko hipoglikemii i kwasicy mleczanowej. To, że ktoś pił i nic się nie stało jeszcze nic nie znaczy, ponieważ wiele też zależy od dawki: alkoholu, leku, wydolności Twoich narządów, jedzenia w trakcie, aktywności fizycznej. Reakcje nie zachodzą od tak od kropelki, ale opłakane skutki może mieć sytuacja, w której do serca weźmiesz sobie przyśpiewkę „jeszcze po kropelce, jeszcze po kropelce” i zrobi się z tego istotna dla Twojego organizmu dawka.

Bawcie się dobrze i bezpiecznie! ❤️💃🏼

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *