Czy wynik po 1h OGTT może pomóc w diagnozie cukrzycy? Okazuje się, że tak. Nowe stanowisko IDF

Co to jest IDF?

IDF (International Diabetes Federation), czyli Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna opublikowała w marcu stanowisko zalecające stosowanie 1-godzinnego testu obciążenia glukozą w diagnostyce pośredniej hiperglikemii (stanu przedcukrzycowego) i cukrzycy typu 2. Oświadczenie zostało przygotowane przez międzynarodowy panel złożony z 22 ekspertów z 15 krajów i zaprezentowane podczas 17. Międzynarodowej Konferencji na temat zaawansowanych technologii i leczenia cukrzycy (ATTD) we Florencji we Włoszech oraz opublikowane w Internecie w czasopiśmie Diabetes Research and Clinical Practice.

Tego newsa przekazała na swoim profilu Barbara Soróbka, @lekarz.diabetolog (polecam profil Basi!). To może być początek ważnych zmian, więc postanowiłam zrobić krótkie omówienie tego również u siebie na blogu. 

Stan przedcukrzycowy, czyli co?

IH (intermediate hyperglycaemia), określamy w Polsce jako „stan przedcukrzycowy”, to stan pomiędzy prawidłową regulacją poziomu glukozy (NGR – normal glucose regulation) a cukrzycą typu 2. Stan przedcukrzycowy to zarówno:

 • nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG –  impaired fasting glycaemia) i/lub 
 • nieprawidłowa tolerancja glukozy (IGT – impaired glucose tolerance), czyli to jak sobie radzimy z utrzymaniem prawidłowego cukru po jedzeniu.

Według tego co proponuje IDF, wiele osób ze stanem przedcukrzycowym zdiagnozowanym według aktualnych kryteriów diagnostycznych, może zakwalifikować się już jako osoby z cukrzycą. 

Według IDF potrzebna jest taka bardziej czuła diagnostyka, aby szybciej wyłapywać nieprawidłowości i zapobiegać rozwojowi choroby na wczesnym etapie. Uwaga! To nie musi oznaczać, że od razu będziecie skierowani na leczenie farmakologiczne, ale da sygnał medykom, aby zwrócić Waszą uwagę na zmiany w stylu życia, zapalić lampkę ostrzegawczą!

Co sugeruje IDF?

IDF zaleca, aby u osób, które według kryteriów FINDRISC, ADA risk score kwalifikują się jako osoby wysokiego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 przeprowadzać właśnie 1h test obciążenia 75g glukozy. Badanie powinno być przeprowadzane po całonocnym poszczeniu (nie jest napisane ile to dokładnie godzin, ale myślę, że można przyjąć ok. 12h).

Jeśli Wasz poziom cukru w 1h od obciążenia 75g będzie wynosił 155 mg/dl lub więcej – Wasz stan powinien kwalifikować się jako stan przedcukrzycowy. Co w takiej sytuacji? Musicie bardzo poważnie potraktować zalecenia dotyczące zmiany stylu życia. Jakie to są zalecenia – znajdziecie mnóstwo treści na kanale w związku z cukrzycą lub moim Instagramie.

Ustalono, że takie osoby powinny być już objęte działaniem prewencyjnym, ponieważ są zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2, powikłań naczyniowych, obturacyjnego bezdechu sennego, cukrzycy związanej z mukowiscydozą, stłuszczeniowej choroby wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną.

Jeśli Wasz wynik po 1h od obciążenia 75g glukozy wyniesie 209 mg/dl lub więcej – to oznacza to cukrzycę typu 2. IDF zaleca potwierdzenie diagnozy jeszcze dodatkowym badaniem. 

Uwaga! To nie są jeszcze oficjalne zalecenia dotyczące diagnostyki stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2! Wasi lekarze cały czas mogą diagnozować według tego, co przyjęte zostało w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Natomiast stanowisko IDF może być początkiem pewnych zmian. Czy te zmiany wejdą również w Polsce, w jakiej formie i kiedy? Zobaczymy 🙂 

2 komentarzy na temat “Czy wynik po 1h OGTT może pomóc w diagnozie cukrzycy? Okazuje się, że tak. Nowe stanowisko IDF”

 1. Małgorzata

  Jestem diabetologiem z ponad 20 letnim doświadczeniem.
  Od zawsze robię pacjentom OGTT 3-punktowe, czyli na czczo, 1h i 2h po obciążeniu.
  Uważam, że glikemia po 1h ma ogromną wartosc diagnostyczną dotyczącą tolerancji glukozy i wydolności trzustki. Nawet jeśli pozostałe wartości są prawidłowe. Rozpoczynam wtedy postępowanie profilaktyczne ,niefarmakologiczne i uczulam pacjentów na zmianę zachowań.
  Jeśli glikemia w 1h testu jest wysoka,powyżej 200-300 mg% traktuję ich jako potencjalnie chorych na cukrzycę , nawet jeśli w 2h nie spełnia kryteriów rozpoznania wg PTD. To pacjentom wychodzi na dobre.

  1. Gosia Bekier

   Dziękuję za komentarz. Jak najbardziej – im szybciej zapalimy lampkę ostrzegawczą i rozpoczniemy edukację pacjenta, tym lepiej. 🙂 Do tej pory głównie takie praktyki spotykałam ze strony endokrynologów lub ginekologów, ale to często były też podejrzenia cukrzycy ciążowej lub cukrzycy typu 2 u kobiet z np. PCOS, niedoczynnością tarczycy. Też myślę, że to dobry krok IDF. Pacjenci będą szybciej szukać edukacji, a to zawsze wyjdzie na dobre. Pozdrawiam!

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *