Co to jest system ciągłego monitorowania glukozy (CGM)

Systemy ciągłego monitorowania glukozy (CGM – continuous glucose monitoring) to urządzenia, które stosowane są do pomiaru stężenia glukozy za pomocą sensora umieszczonego najczęściej na ramieniu. Najczęściej używane są przez osoby z cukrzycą typu 1, cukrzycą ciążową, cukrzycą typu 2 lub innymi typami cukrzycy. Jak to działa, że poziom cukru możemy odczytać w aplikacji w telefonie? Czym różnią się takie urządzenia od glukometrów i czy je w pełni zastępują? Dlaczego coraz częściej zaczynają ich używać osoby bez cukrzycy?

Jak działają “sensory” i z czego składa się system CGM?

Aplikator – urządzenie, które pomaga w automatyczny sposób zaaplikować czujnik. Aplikacja czujnika (“sensora”) jest samodzielna (poza implantowanym systemem Eversense XL). Założenie sensora jest bardzo proste, ale wielu osobom pomaga obecność doświadczonej osoby przy pierwszym użyciu. 

Czujnik (“sensor”) – Monitoruje stężenie glukozy w płynie śródtkankowym za pomocą małego przewodu wprowadzonego tuż pod skórę przy aplikacji. To właśnie ten mały “przewód”, “drucik” wysyła sygnał do nadajnika, który…

Nadajnik – odczytuje sygnał i wysyła go do aplikacji w telefonie. Nadajnik może być wbudowany w “sensor” (np. Dexcom one+, Freestyle Libre 2, Simplera) lub może być mocowany osobno (np. Dexcom G6, Eversense XL, Guardian). 

Urządzenie wyświetlające (telefon z aplikacją) – czyli najczęściej Twój telefon, na którym widzisz finalny wynik. Jeszcze jakiś czas temu do systemów CGM (a raczej FGM, ponieważ wymagały skanowania) były dostępne osobne czytniki, jednak już się od tego odchodzi.

Czym różni się CGM od glukometru?

CGM u osób z cukrzycą

Systemy CGM to ogromna ilość ilość danych, którą możemy przeanalizować i trafniej ocenić to, czy osiągamy cele leczenia. Te dane to totalnie inny poziom opieki diabetologicznej, szczególnie gdy porównamy je z tym, co można czasami zobaczyć w pomiarach z glukometrów pacjentów (tylko 2-3 wyniki dziennie) lub w ogóle wymyślonych wartościach w dzienniczkach samokontroli. Poniżej zostawiam tabelę z Zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2024, w której przedstawiono zakresy docelowe dla poszczególnych grup.

Poza tym urządzenia pomagają zaangażować się w proces leczenia samym pacjentom. Obserwacja swojego organizmu i nauka pewnych prawidłowości może być naprawdę ciekawa i zmienia podejście do choroby. 

O roli nowych technologii w leczeniu cukrzycy i profilaktyce jej powikłań rozmawialiśmy razem z Maćkiem na naszym wspólnym kanale W ZWIĄZKU Z CUKRZYCĄ

CGM jako edukacja dla osób zdrowych lub zagrożonych cukrzycą

Ten temat budzi coraz większą ciekawość, więc pojawiają się też kontrowersje z tym związane. U kogo, kiedy i w jaki sposób korzystać z systemów monitorowania? Jak tego NIE robić? O tym będę mówić coraz więcej w najbliższym czasie.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *